БЕЗПЕКА ПАЦІЄНТІВ У ОПЕРАЦІЙНІЙ: ВПРОВАДЖЕННЯ ХЕЛЬСІНСЬКОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ В ЛІКАРНЯХ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.25284/2519-2078.3(96).2021.242142Ключові слова:
безпека пацієнтів під час анестезії, Хельсінська декларація, моніторинг в операційнійАнотація
Резюме. Безпека пацієнтів в операційній та періопераційному періоді має критичне значення. Наслідки анестезіологічних ускладнень мають значний вплив на віддалені результати хірургічних втручань, якість життя пацієнтів, захворюваність та летальність.
Метою дослідження була оцінка впровадження в практику українських лікарень компонентів Хельсінської декларації та інших заходів безпеки під час анестезіологічного забезпечення та у відділеннях інтенсивної терапії.
Матеріали і методи. Опитування проводилося у березні-червні 2021 року шляхом заповнення респондентами стандартної Google-форми. Посилання на опитування було поширено на офіційній сторінці Асоціації анестезіологів України, через соціальні мережі Facebook та Instagram, на офіційних сторінках кафедри хірургії, анестезіології та інтенсивної терапії Інституту післядипломної освіти НМУ ім. О.О. Богомольця. Всього у опитуванні прийняли участь 174 респонденти.
Результати. Респонденти з усіх регіонів України прйняли участь у опитуванні, при цьому третина респондентів працює у закладах третинного рівня або приватних, третина – у закладах вторинного рівня. Згідно отриманих результатів, 79,3% опитаних інформовані про Хельсінську декларацію з безпеки пацієнта в анестезіології. Серед респондентів лише 43% стверджували про впровадження в їхніх лікувальних закладах принципів Хельсінської декларації, 20,9% про плани щодо впровадження принципів найближчим часом. В той же час, у 36% медичних закладів принципи декларації не використовуються і їх впровадження не планується. Чек-лист «Безпечна хірургія» завжди використовують 18,7% респондентів, інколи – 18,7%, 29,2% опитаних ніколи не чули про існування такого чек-листу. Столик для дихальних шляхів в операційній мають лише 47% лікарів, а документують перевірку обладнання перед анестезією тільки 30%. Більшість лікарів відмітили, що користуються протоколами в своїй практиці, проте 10% відповіли, що переважно не користуються. Щодо повідомлення про ускладнення, окрему форму (журнал) мають лише 46% лікарень, велика частина лікарів лише усно повідомляє завідувача про ускладнення.
Висновки. Хоча оснащеність лікарень України стає дедалі кращою, багато відділень не проводять перевірку обладнання перед анестезією, не використовують чек-лист ВООЗ “Безпечна хірургія”, не мають столиків для важких дихальних шляхів та не реєструють ускладнень. Ці напрямки є пріорітетними для подальшого розвитку безпеки пацієнта під час анестезії та у відділенні інтенсивної терапії.
Посилання
Staender SE, Mahajan RP. Anesthesia and patient safety: have we reached our limits? Curr Opin Anaesthesiol 2011; 24:349–353
|
Horton JB, Reece EM, Broughton G 2nd, Janis JE, Thornton JF, Rohrich RJ. Patient safety in the offi ce-based setting. Plast Reconstr Surg. 2006 Apr;117(4):61e-80e. doi: 10.1097/01.prs.0000204796.65812.68. PMID: 16582768.
|
Mellin-Olsen J, Staender S, Whitaker DK,et al. The Helsinki Declaration on Patient Safety in Anaesthesiology.Eur J Anaesthesiol 2010;27:592–597.
|
Balzer F, Spies C, Schaffartzik W,et al. Patient safety in anaesthesia: assessment of status quo in the Berlin-Brandenburg area, Germany. Eur J Anaesthesiol 2011;28:749–752.
|
Wu, Henry H.L.; Lewis, Sharon R.; Čikkelová, Mirka; Wacker, Johannes; Smith, Andrew F. Patient safety and the role of the Helsinki Declaration on Patient Safety in Anaesthesiology, European Journal of Anaesthesiology: December 2019 – Volume 36 – Issue 12 – p 946-954 doi: 10.1097/EJA.0000000000001043
|
McColl E, Jacoby A, Thomas L,et al. Design and use of questionnaires: a review of best practice applicable to surveys of health service staff and patients. Health Technol Assess2001;5:1–256.
|
Kelley K, Clark B, Brown V,et al. Good practice in the conduct and reporting of survey research. Int J Qual Healthcare2003;15:261–266.
|
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).