Комплексний підхід до лікування пацієнтів з вродженими вадами серця та порушеннями прохідності трахеобронхіального дерева у периопераційному періоді
DOI:
https://doi.org/10.25284/2519-2078.2(83).2018.135826Ключові слова:
вроджені вади серця, патологія трахеобронхіального дерева, інфекційні ускладнення, фібробронхоскопіяАнотація
Вступ. Наявність супутньої патології трахеобронхіального дерева у пацієнтів із вродженими вадам серця значною мірою ускладнює процес лікування у відділенні інтенсивної терапїї.
Мета. Метою роботи була оцінка клінічного перебігу комбінованої патології: вроджених вад серця та патології трахеобронхіального дерева
Матеріали та методи. До дослідження включено 190 пацієнтів дитячого віку з вродженими вадами серця та діагностованою патологією трахеобронхіального дерева, які були прооперовані з приводу вродженої вади серця у ДУ “Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії” МОЗ України.
Результати. Порушення похідності дихальних шляхів у пацієнтів з вродженими вадами серця може виникати на різних етапах лікування пацієнта (як на до-, так і післяопераційному етапі). У структурі вроджених вад серця, які супроводжувались порушеннями прохідності дихальних шляхів, переважали вади з наявністю гіпертензії малого кола кровообігу у комбінації з патологією дуги аорти, ізольовані вади з наявністю легеневої гіпертензії та різні варіанти судинних кілець і патології дуги аорти. Пацієнти з комбінацією вродженої вади серця та патології трахеобронхіального дерева мають більший ризик виникнення інфекційних ускладнень дихальних шляхів, більшу тривалість штучної вентиляції легень, перебування у відділенні інтенсивної терапії та летальність (р<0,005).
Висновки. Лікування вроджених вад серця, які можуть супроводжуватись патологією дихальних шляхів, потребує комплексного підходу та ретельної діагностики виникнення порушень прохідності дихальних шляхів як на до- так і післяопераційному етапі. Комбінація вродженої вади серця з патологією трахеобронхіального дерева є ризиком виникнення ускладнень дихальних шляхів. Лікування таких пацієнтів має бути направлене на ранню діагностику та відновлення прохідності дихальних шляхів з метою попередження розвитку ускладнень
Посилання
Congenital heart surgeons’ Society Data Center, 2010; http://www.chssdc.org/content/facts-and-statistics.
Doff B. McElhinney, MD, V. Mohan Reddy, MD, Mark S. Pian, MD, Phillip Moore, MD, and Frank L. Hanley, MD. Compression of the Central Airways by a Dilated Aorta in Infants and Children With Congenital Heart Disease. Ann.Thorac. Surg. 1999;67:1130-1136-1.
|
J.-P. Pfammatter, MD, C. Casaulta, MD, M. Pavlovic, P. A.Berdat. Important Excess Morbidity Due to Upper Airway Anomalies in the Perioperative Course in Infant Cardiac Surgery. Ann.Thorac. Surg. 2006;81:1008 –12
|
Q. Chen, MD, PhD, S. Langton-Hewer. Influence of Tracheobronchomalacia on Outcome of Surgery in Children with Congenital Heart Disease and Its Management. Ann. Thorac. Surg. 2009; 88:1970–4.
|
F. Healy, B.D. Hanna, R. Zinman. Pulmonary Complications of Congenital Heart Disease. Paediatric Respiratory Reviews 2011.01.007–5.
|
Слєпов О.К. Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за темою: «Хірургічне лікування внутрішньогрудних компресій дихальних шляхів у дітей» , Київ – 2004.
Sebening C, Jakob H, Tochtermann U, et al. Vascular tracheobronchial compres- sion syndromes- experience in surgical treatment and literature review. Thorac Cardiovasc Surg 2000; 48: 164–74.
|
Ємець Р.М., Філоненко Г.В.,Жовнір В.А., Кирик Д.Л. Розвиток інфекційних ускладнень дихальної системи у відділенні інтенсивної терапії для дітей кардіо-хірургічного профілю та їх мікробіологічна характеристика. Клінічна хірургія – 2017;10.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Р. М. Ємець, Г. В. Ємець, А. О. Павлова, С. С. Чернишук, В. А. Жовнір
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).