Оцінка впливу блоку квадратного м’яза попереку (Qudratus Lumborum block) на функцію легень після оперативних втручань на органах черевної порожнини у дітей
DOI:
https://doi.org/10.25284/2519-2078.2(87).2019.171027Ключові слова:
регіональне аналгезія, блокада квадратного м’яза попереку, періопераційний періодАнотація
Резюме: Опіоїди широко використовуються для знеболення та лікування гострих больових синдромів. Післяопераційні легеневі ускладнення є причиною значного збільшення вартості лікування , а також захворюваності та смертності пацієнтів. Саме тому, метою цього дослідження було порівняти ефективність та безпеку застосування блокади квадратного м’яза попереку (Qudratus Lumborum block) та аналгезію опіоїдними анальгетиками шляхом вивчення впливу на функцію легень при оперативних втручаннях з приводу абдомінальної патології у дітей.
Методи дослідження: Дослідження проведені у 34 дітей (10,6 ±1,4 років) прооперованих з приводу кишкової непрохідності (16 дітей, 47 %), перитоніту (18 дітей, 53 %) які протягом 72 годин знаходились на штучної вентиляції легень. Перша група – 17 пацієнтів, які знеболювались методом УЗ керованої блокади квадратного м’яза попереку (QLB) шляхом введення р-ну бупівакаіну 0,5% в дозі 0,3 мг/кг, 17 дітей 2 групи знеболювались безперервною інфузією фентанілу в дозі 2–5 мкг/кг/год (середня доза, 3,4 ± 0,3 мг/кг).
Результати: Абдомінальні оперативні втручання погіршують дихальний комплайнс на 24 та 36 годину в порівнянні доопераційним рівнем при знеболенні постійною інфузією фентанілу в дозі 2–5 мкг/кг/добу, а саме C dyn (ml/cm H2O) на 24 годину склав 2,22 ± 0,2 , що в 1,85 рази менше в порівнянні з доопреаційний рівнем . Така ж тенденція зберігається на 36 годину – 3,01 ± 0,2, що в 1,47 рази менше до операційного рівня. Використання в періопераційному періоді блокади квадратного м’яза попереку (QLB) не змінюють дихальний комплайнс, на що вказують дані C dyn (ml/cm H2O) на 24 годину склав 4,02 ± 0,3 та на 36 годину C dyn (ml/cm H2O) 4,02 ± 0,3, що свідчить про позитивний вплив блокади квадратного м’яза попереку на механічні властивості легень.
Висновок: Блокада квадратного м’яза попереку позитивно впливає на механічні властивості легень.
Посилання
Savoia, G., Scibelli, G., & Gammaldi, R. (1999). Guidelines on acute postoperative pain management. In Regional Anaesthesia Analgesia and Pain Management (pp. 271-284). Springer, Milano.
Yamanaka, T., & Sadikot, R. T. (2013). Opioid effect on lungs. Respirology, 18(2), 255-262.
|
Vassilakopoulos, T., Mastora, Z., Katsaounou, P., Doukas, G., Klimopoulos, S., Roussos, C., & Zakynthinos, S. (2000). Contribution of pain to inspiratory muscle dysfunction after upper abdominal surgery: a randomized controlled trial. American journal of respiratory and critical care medicine, 161(4), 1372-1375.
|
Sasaki, N., Meyer, M. J., & Eikermann, M. (2013). Postoperative Respiratory Muscle Dysfunction Patho-physiology and Preventive Strategies. Anesthesiology: The Journal of the American Society of Anesthesiologists, 118(4), 961-978.
|
Oliver L. A., Oliver J. A., Rayaz H., & Lichtor J. L. (2018). Pediatric Pain. In Essentials of Regional Anesthesia (pp. 655-682). Springer, Cham.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Біль, знеболення та інтенсивна терапія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).