ЕВОЛЮЦІЯ МІКРОБІОЛОГІЧНОГО ПЕЙЗАЖУ ТА АНТИБІОТИКОЧУТЛИВОСТІ У ПАЦІЄНТІВ ВАІТ
DOI:
https://doi.org/10.25284/2519-2078.4(89).2019.187814Ключові слова:
антибіотикочутливість, антибіотикорезистентність, мікробіологічний пейзажАнотація
Мета роботи. Зниження антибіотикорезистентності шляхом впровадження запропонованого комплексу напрямків профілактики та контролю інфекції у ВАІТ.
Матеріали та методи дослідження. В роботу було включено аналіз бактеріологічних досліджень 1111 пацієнтів, що знаходились на лікуванні у ВАІТ Тернопільської університетської лікарні за період з січня по серпень 2015 р. (І група) та за аналогічний період 2018 р. (ІІ група). Комплекс нововведень включав: заходи щодо запобігання поширення антибіотикорезистентних збудників та раціональне використання антибіотиків.
Результати та обговорення. Найбільші зміни антибіотикочутливості були встановлені для іміпінему. Виявлено зростання останньої на 60 % (р≤0,05), що становило 100 % чутливість клінічних ізолятів Ps. aeruginosa до іміпінему. Враховуючи збереження полірезистентності клінічних ізолятів Klebsiella pneumoniae у пацієнтів І та ІІ групи, зменшення кількості їх висівання на 39 % має важливе прогностичне значення.
Висновки. Комплекс запропонованих заходів включав розподіл пацієнтів по блоках в залежності від рівня ризику розвитку інфекційних ускладнень, контроль призначення антибіотиків, дотримання санітарно-гігієнічних норм персоналом ВАІТ, застосування гіпохлориту натрію дозволило зменшити кількість патогенних ізолятів та рівень антибіотикорезистентності до певних груп антибактеріальних препаратів.
Посилання
Кollef M.H. et al. The intensive care medicine research agenda on multidrug-resistant bacteria, antibiotics, and stewardship. // Intensive Care Med. – 2017; doi: 10.1007/s00134-017-4682-7.
|
Бондар М.В. Антибіотикорезистентність мікроорганізмів: механізми розвитку й шляхи запобігання / М. В. Бондар, М. М. Пилипенко, М. Ю. Свінтуковський, Л. А. Харченко, О. М. Превисла, І. М. Цвик // Медицина неотложных состояний. - 2016. - № 3. - С. 11-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2016_3_3
Йовенко Й.А. Программа «Antimicrobial Stewardship» - стратегия антимікробного контроля в ОИТ в эпоху антибиотикорезистентности / Й.А. Йовенко, И.В. Балака// Гострі та невідкладні стани у практиці лікаря. – 2017. - № 5 – 6. – С. 5 – 14.
Олійник О.В. Аналіз антибіотикорезистентності у хворих, яких лікували у тернопільській університетській лікарні / О. В. Олійник, Н. І. Красій // Клінічна хірургія. - 2013. - № 10. - С. 52–55. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KlKh_2013_10_15
Олійник О.В. Досвід лікування хворих на тяжку черепно-мозкову травму, ускладнену тяжким сепсисом, у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії тернопільської університетської лікарні / О. В. Олійник, О. В. Ємяшев, Н. І. Красій, А. Шліфірчик // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. - 2015. - № 3. - С. 52-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bzit_2015_3_9
Фещенко Ю.І. Антибіотикорезистентність мікроорганізмів. Стан проблеми та шляхи її вирішення / Ю.І. Фещенко, М.І. Гуменюк, О.С. Денисов // Український хіміотерапевтичний журнал. - № 1 – 2. – 2010. – С. 4 – 10.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Біль, знеболення та інтенсивна терапія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).