СИСТЕМНО ПРОЛОНГОВАНА СПИННОМОЗКОВА АНЕСТЕЗІЯ В ОРТОПЕДІЇ-ТРАВМАТОЛОГІЇ (клінічне дослідження)
DOI:
https://doi.org/10.25284/2519-2078.1(94).2021.230617Ключові слова:
спинномозкова анестезiя, пероральний клонідин, тотальне ендопротезування колінного суглоба, пластика передньої хрестоподібної зв’язки, металоостеосинтез проксимального епіметафізу великої гомілкової кісткиАнотація
Вступ. Завдання забезпечення анестезії для тривалих операцій на нижніх кінцівках в травматології-ортопедії вирі-шується різними шляхами. Системно пролонгована спинномозкова анестезія (СМА) з використанням перорально-го клонідину (клофеліну) заслуговує окремої уваги.
Мета дослiдження – вивчення тривалості СМА з використання перорального клонідину (клофеліну) у ортопедо-травматологічних пацієнтів, яким проводилися тривалі операції на колінному суглобі та проксимальному епіметафізі великої гомілкової кістки.
Матерiали та методи дослiдження: У дослідженні взяли участь 43 пацієнти, які були розподілені на дві групи - Група без клофеліну (22 пацієнти) та Група з клофеліном (21 пацієнт). Операції в обох групах виконували в умовах СМА 0,5% розчином ізобаричного бупівакаїну в дозі 13 мг у поєднанні з 40 мг 2 % розчину лідокаїну. В Групі з клофеліном премедикація додатково включала призначення перорального клофеліну в дозі 4 мкг/кг (близько 300 мкг) за 60 хв до початку операції. Визначали тривалість СМА, загальну тривалість інтраопераційної анестезії, загальну тривалість дії пневматичного джгута, стан гемодинамiки протягом операції та післяопераційного періоду.
Результати та їх обговорення. Тривалість операцій в Групі без клофеліну та Групі з клофеліном статистично значуще не відрізнялася і складала 228±51 хв та 241±48 хв відповідно (р=0,24). Тривалість СМА в Групі з клофеліном статистично значуще перевищувала тривалість в Групі без клофеліну і складала 236±39 хв та 204±38 хв відповідно (р=0,011). Частота пульсу в Групі з клофеліном порівняно з Групою без клофеліну була достовірно меншою під час операції, 6 год. після операції та не досягала рівня критичної брадикардії. Середній АТ в Групі з клофеліном порівняно з Групою без клофеліну був достовірно меншим під час операції, 24 год. після операції та не досягав рівня критичної гіпотензії.
Висновки. Тривалість СМА бупівакаїном в поєднані з лідокаїном з використанням перорального клонідину (клофеліну) в премедикації у ортопедо-травматологічних пацієнтів, яким проводилися операції на колінному суглобі, збільшується в середньому на 32 хв. На тлі системно пролонгованої СМА з використання перорального клонідину можна виконувати дані операції тривалістю до 4 год. Виявлені зміни гемодинаміки на тлі методики з використанням клонідину не є критичними і не розглядаються як ускладнення.
Посилання
Dose-response characteristics of spinal bupivacaine in volunteers /Spencer S. Liu, Paul D. Ware, Hugh W. Allen [еt al.]. // Anesthesiology. – 1996. – Vol.85. – No 4. – P.729–36.
Cerebrospinal fl uid density infl uences extent of plain bupivacaine spinal anesthesia / E. Schiffer, E. Van Gessel, R. Fournier [еt al.] //Anesthesiology. – 2002. – Vol.96. – No 6. – P.1325–30.
Eisenach J.C. Alpha sub 2- adrenergic agonists for regional anesthesia; a clinical review of clonidine (1984-1995) / J.C. Eisenach, M. De Kock, W. Klimscha // Anesthesiology. – 1996. – Vol.85. – Is 3. – P.655–674.
Griffin R.S., Woolf C.J. Pharmacology of analgesia. In: Golan D.E., ed. Principles of Pharmacology: The Pathophysiologic Basis of Drug Therapy. – Philadelphia: Lippincott, Williams and Wilkins, 2005. – P. 229–43.
Clonidine prolongation of lidocaine analgesia after sciatic nerve block in rats is mediated via the hyperpolarization-activated cation current, not by alpha-adrenoreceptors / Kroin J.S., Buvanendran A., Beck D.R., [еt al.]. // Anesthesiology. – 2004. – Vol.101. – Р.488–94.
Рафмелл Д.П. Регионарная анестезия: Самое необходимое в анестезиологии / Д.П. Рафмелл, Д.М. Нил, К.М. Вискоум; пер. с англ.; под ред. А.П. Зильбера, В.В. Мальцева. – М.: МЕДпресс-информ, 2008.– C. 36.
Prolongation of Bupivacaine spinal anaesthesia by oral and intramuscular Clonidine [Article in Polish] / Dziubdziela W., Jałowiecki P., Kawecki Р. // Wiad Lek. – 2003. – Vol.56(11-12). – Р.520-6.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).