РЕТРОСПЕКТИВНИЙ АНАЛІЗ ЧАСТОТИ ЗАСТОСУВАННЯ АНТИБАКТЕРІАЛЬНИХ ПРЕПАРАТІВ У ГОСПІТАЛІЗОВАНИХ ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
DOI:
https://doi.org/10.25284/2519-2078.2(95).2021.238313Ключові слова:
COVID-19, антибіотикорезистентність, бактеріальна інфекція, прокальцитонін, мікробіологічне дослідження, лейкоцитиАнотація
Вступ. Більшість госпіталізованих пацієнтів з COVID-19, як в лікувальних закладах України так і інших країн, безпідставно отримують антибактеріальні препарати, незважаючи на те, що вторинні бактеріальні інфекції у хворих з COVID-19 зустрічаються вкрай рідко, про що свідчать численні наукові дослідження (від 3 до 10% серед госпіталізованих хворих).
Мета роботи. Провести ретроспективний аналіз частоти застосування та обґрунтування призначення антибактеріальних препаратів у госпіталізованих пацієнтів з COVID-19 в двох лікувальних закладах міста Києва.
Метеріали та методи. Ретроспективне когортне дослідження випадковим чином відібраних 240 медичних карт стаціонарного хворого (форма 003/о), госпіталізованих з діагнозом COVID-19 пацієнтів за період з вересня 2020 року по квітень 2021 року, які перебували на стаціонарному лікуванні в двох комунальних лікувальних закладах м. Києва.
Результати та обговорення. Кількість пацієнтів, які отримували антибактеріальні препарати в КНП «КМКЛ №17» (антибактеріальні препарати призначали консілярно та виключно за наявності обґрунтованої підозри або підтвердження бактеріальної інфекції) становила 20 із 120 (16,7%), в той час як в порівнюваному закладі частота призначення антибактеріальних препаратів становила 117 пацієнтів із 120 проаналізованих випадків (97,5%). Середній термін перебування пацієнта на стаціонарному лікуванні у двох порівнюваних закладах не мав статистично значимих відмінностей та становив у хворих КНП «КМКЛ №17» 11,2±6,0 діб, а у хворих контрольного закладу 12,3 ±4,6 діб (р>0,05). Показник летальності не відрізнявся між пацієнтами, які лікувались в обох лікувальних закладах.
Висновки. Проаналізувавши отримані результати дослідження, можна дійти висновку, що рутинне призначення антибактеріальних препаратів без наявних показань не має переваги щодо покращення якості лікування хворих на COVID-19, не скорочує термін стаціонарного лікування та рівень летальності, не попереджує ризик виникнення вторинної бактеріальної інфекції у госпіталізованих пацієнтів, однак призводить до суттєвого зростання вартості лікування випадку захворювання та призводить до зростання резистентності госпітальних мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів.
Посилання
Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV) [Електронний ресурс] 2016. https://www.euro.who.int/en/health-topics/communicable-diseases/infl uenza/middle-east-respiratory-syndrome-coronavirus-mers-cov
Yen-Der Li, Wei-Yu Chi, et al. Coronavirus vaccine development: from SARS and MERS to COVID-19. Journal of Biomedical Science. 2020. – 104. P. 7-20.
| |
COVID-19 Data Repository by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University. [Електронний ресурс] 2021. https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19
Langford В., So М., Raybardhan S., et al. Antibiotic prescribing in patients with COVID-19: rapid review and meta-analysis. Clinical microbiology and infection. 2021. 27. – P. 520-531.
| |
Rawson T., Moore L., Zhu N., et al. Bacterial and Fungal Coinfection in Individuals With Coronavirus: A Rapid Review To Support COVID-19 Antimicrobial Prescribing. Clinical Infectious Diseases. 2020. – 71. – P. 2459-2468.
| |
Langford В., So М., Raybardhan S. Bacterial co-infection and secondary infection in patients with COVID-19: a living rapid review and meta-analysis. Clinical microbiology and infection. 2020. – 26. – P. 1622-1629.
| |
Spigaglia P. COVID-19 and Clostridioides diffi cile infection (CDI): Possible implications for elderly patients. Anaerobe. 2020. – 64. – P. 19-22.
| | |
Saha L., Sharonjeet K., Khosla P., et al. Pharmacoeconomic Analysis of Drugs Used in the Treatment of Pneumonia in Paediatric Population in a Tertiary Care Hospital in India - A Cost-of-Illness Study. Medical sciences. 2017. - 5 (4). - P. 1-10.
|
No Time to Wait: Securing the future from drug-resistant infections. Report to the Secretary-General of the United Nations [Електронний ресурс] 2019. https://www.who.int/antimicrobial-resistance/interagency-coordination-group/fi nal-report/en/
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).