ВАЖКИЙ ПЕРЕБІГ COVID-19 У ПАЦІЄНТА В РАННЬОМУ ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНОМУ ПЕРІОДІ ПІСЛЯ ОПЕРАЦІЇ WHIPPLE C КРАЙОВОЇ РЕЗЕКЦІЄЮ ВОРІТНОЇ ВЕНИ
DOI:
https://doi.org/10.25284/2519-2078.4(97).2021.248407Ключові слова:
панкреатодуоденальна резекція, ускладнення, важкий COVID-19, реконвалесцентна плазмаАнотація
Вступ. Панкреатодуоденальная резекція (ПДР або операція Whipple) залишається єдиним ефективним радикальним методом операцій при пухлинах голівки підшлункової залози, дистального відділу холедоха і фатерового сосочка. Найбільш частими ускладненнями раннього післяопераційного періоду є: гастростаз, неспроможність панкреатоеюноанастомоза з розвитком панкреатичної фістули, післяопераційна кровотеча і легеневі ускладнення. За даними всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та оглядів, SARS-CoV-2 має найбільш тяжкий перебіг у пацієнтів старшого віку, а також пацієнтів, з супутніми онкологічними захворюваннями.
Опис випадку. Пацієнту В., 64 роки в зв’язку з пухлиною голівки підшлункової залози з проростанням в дистальний відділ холедоху і розвитком механічної жовтяниці була проведена ПДР. Патогістологічно була підтверджена протокова аденокарцинома голівки підшлункової залози, G-2. Операція ПДР була проведена в межах здорових тканин, що було підтверджено патогістологічно.
На другу добу після операції пацієнт переведений у ВІТ з ознаками дихальної недостатності, тест на антиген SARS-CoV-2 показав позитивний результат, що дає підстави припускати, що пацієнт перебував у латентному періоді перебігу захворювання COVID-19 під час оперативного втручання. Пацієнт отримував гормонотерапію, антикоагулянти в лікувальних дозах, О2-терапію. На 5-ту добу, на тлі важкого ГРДС, пацієнт був заінтубований, на 7-му добу - перелита реконвалесцентна плазма (1 доза). На 9-ту добу для догляду за дихальними шляхами і ранньої активації накладено трахеостому. Респіраторна підтримка надавалась протягом дванадцяти діб. Проводилась рання активація пацієнта, ЛФК, а також раннє ентеральне харчування. Після переводу з ВІТ стан ускладнився ШКК, була проведена гемотрансфузія і емболізація дорзальної панкреатичної артерії. На 66-ту добу після операції пацієнт виписаний додому в задовільному стані.
Висновок. Догляд і рання активація пацієнта на фоні ранньої трахеостомії, застосування реконвалентсцентної плазми і злагодженої роботи хірургічної та анестезіологічної служб дозволяє вчасно виявити та усунути ранні післяопераційні ускладнення при операції Whipple з крайовою резекцією ворітної вени.
Посилання
Karim SAM, Abdulla KS, Abdulkarim QH, Rahim FH. The outcomes and complications of pancreaticoduodenectomy (Whipple procedure): Cross sectional study. Int J Surg. 2018 Apr;52:383-387. doi: 10.1016/j.ijsu.2018.01.041. Epub 2018 Feb 10. PMID: 29438817.
| |
World Health Organizatio (WHO). Coronavirus disease (COVID2019) situation reports. https://www.who.int/emergencies/diseases/novelcoronavirus-2019/situation-reports. Accessed Oct 22, 2020
Gao YD, Ding M, Dong X, Zhang JJ, Kursat Azkur A et al. Risk factors for severe and critically ill COVID-19 patients: A review. Allergy. 2021 Feb;76(2):428-455. doi: 10.1111/all.14657. Epub 2020 Dec 4. PMID: 33185910.
| |
COVID-19 Treatment Guidelines Panel. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Treatment Guidelines. National Institutes of Health. Available at https://www.covid19treatmentguidelines.nih.gov/.Accessed Sept 10, 2021.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).