АНЕСТЕЗІОЛОГІЯ У СВІТЛІ ТРАНСФОРМАЦІЙ ТЕОРІЇ СТРЕСУ ТА АДАПТАЦІЇ. ПЕРСПЕКТИВА ЧИ СКЕПТИЦИЗМ ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ?
DOI:
https://doi.org/10.25284/2519-2078.4(101).2022.275119Ключові слова:
стрес, антистресорний захист, адекватність анестезії, функціональні системиАнотація
В статті виконано спробу аналізу основних сучасних трансформацій положень теорії стресу та адаптації та можливості реалізації антистресорних адаптаційних реакцій загальної анестезії. Встановлено, що одним з центральних неспецифічних механізмів стресорного пошкодження є стимуляція вільно-радикальних процесів в результаті доволі частої супутньої гіпоксемії/гіпоксії та прооксидантних ефектів катехоламінів. Приводяться дані щодо регуляторних та адаптивних впливів вільно-радикальних продуктів на регуляцію експресії генів та посилення продукції антистресорних білків, стимуляцію біогенеза мітохондрій і нормалізцію енергообміну. Приведені дискусії «апологетів» адаптології про «інтегральні» показники типу адаптації та функціональний стан організму. Зроблено акцент на розумінні анестезіологом того, що організм є відносно відкритою самоорганізуючею та самоструктурованою диссипативною системою, а також критичний погляд на математичний метод оцінки адаптаційних процесів в організмі.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).